Vásárlási útmutató

Geimori GU64 MP őrlőkések kontra F őrlőkések: egy őrlő, kétféle ízvilág

Geimori GU64 MP burr vs F burr: one grinder, two different cup styles

Útmutató a Geimori GU64 őrlőtárcsáinak kiválasztásához

GU64 MP és F őrlőtárcsa: egy daráló, kétféle ízvilág

Teljes tartományú szemcseméret-összehasonlítás, a várható csészeprofilokkal és az eszpresszóhoz, V60-hoz, AeroPresshez és más elkészítési módokhoz ajánlott gyakorlati kiinduló beállításokkal.

Elnevezés: MP = többcélú őrlőtárcsa; F = filteres őrlőtárcsa. Az útmutatóban végig ezeket a rövidítéseket használjuk.

Tartsd változatlanul a kávét, a vizet és a receptet, és csak az őrlőtárcsát cseréld le: a csésze ízvilága a telt és egységestől a könnyedebb és rétegzettebb felé változhat.

Ezért fontos a GU64 őrlőtárcsájának kiválasztása. Az MP és az F az állítási tartomány egy részén átfed, de nem ugyanúgy használják ki ezt a tartományt. Melyikkel van nagyobb mozgástered az eszpresszóhoz? Melyikkel találod meg gyorsabban a V60 kiinduló beállítását? Bármelyik őrlőtárcsa alkalmas mindkét kávékészítési módhoz anélkül, hogy le kellene mondanod a számodra kedves ízvilágról?

Ez az útmutató a mért szemcseméret-különbségeket három gyakorlati kérdésre adott válasszá alakítja: melyik őrlőtárcsát válaszd, hol kezdd a tárcsa beállítását, és milyen ízvilágot keress az őrlés finomhangolásakor.

Közvetlen válasz

Röviden: az őrlőtárcsa kiválasztása és a kiinduló beállítások

Válaszd az MP őrlőtárcsát, ha elsősorban eszpresszót készítesz. Válaszd az F őrlőtárcsát, ha elsősorban filterkávét készítesz. Az alábbi beállítások adatokon alapuló kiindulópontok; a kávédhoz és a receptedhez igazítva, kis lépésekben állíts rajtuk.

Kávékészítési mód Ajánlott őrlőtárcsa Kezdd itt Hasznos, tesztelt tartomány Tesztelendő csészeprofil
Eszpresszó MP 30 25–30 Koncentrált íz és teltebb textúra
Mokkafőző MP 40 30–50 Telt, kerek és édes
AeroPress F 50–60 30–80 Kiegyensúlyozott tisztaság, közepes testesség
V60 / tölcséres filteres kávé F 60–70 40–80 Határozottabb ízrétegek és könnyedebb textúra
Kalita / lapos aljú csepegtető F 70 50–80 Tiszta, kiegyensúlyozott filteres ízvilág
Filterkávé nagyobb adagban F 70–80 70–80 Egyenletes, letisztult ízvilág
Chemex / French press / cold brew F Kezdd 80-nal, majd állíts az átfolyás és az íz alapján A 80-as a legközelebbi mért érték Durvább őrlés, lágyabb kioldódás

A csészére vonatkozó megállapítások tesztelendő érzékszervi feltételezések, nem ellenőrzött kóstolás eredményei. Ha a kávé túl lassan folyik le, vagy száraz és keserű az íze, állíts durvábbra. Ha túl gyorsan folyik le, vagy íze híg és éles, állíts finomabbra. Az eszpresszóhoz a kalibrálástól, a kávétól, a kosártól és az adagtól függően a 25–30-nál finomabb beállításra lehet szükség.

A Geimori GU64 daráló az MP többcélú és az F filteres őrlőtárcsa között látható, eszpresszóval és filterkávéval
Egy GU64 platform, kétféle 64 mm-es őrlőtárcsa: MP az eszpresszó-központú, F pedig a filterkávé-központú rutinhoz.

Érdekel az összehasonlításban szereplő síktárcsás platform?

A GU64 műszaki adatainak megtekintése

A szemcseméret-adatok értelmezése

A két őrlőtárcsa összehasonlításához laboratóriumi szemcseméret-méréseket végzünk a tárcsa 0 és 80 közötti több beállításán. Ezek megmutatják, hogyan változik az őrlemény szemcseméret-eloszlásának közepe és szélessége, ahogy a tárcsát durvább őrlés felé állítjuk.

Új vagy a platformon? A 64 mm-es síktárcsás darálókról szóló útmutatónk elmagyarázza, mely különbségek erednek a kések átmérőjéből, és melyek nem.

Ezek a mérések leginkább viszonylagos térképként hasznosak: azonos vizsgálati módszer mellett mutatják meg az MP és az F közti különbségeket. Nem adnak rögzített receptet, mert a kávé, a pörkölés, az adag, a fordulatszám, a daráló kalibrálása és a főzőeszköz is módosíthatja, hogy a te konyhádban melyik beállítás válik be.

Így olvasd az adatokat

D50 a térfogat szerinti eloszlás mediánja: a mért szemcsék térfogatának fele ennél az átmérőnél kisebb, a másik fele pedig nagyobb. A Span értéke (D90 − D10) / D50; az alacsonyabb érték ebben az adathalmazban szűkebb eloszlást jelez. Egyik szám sem jelzi előre önmagában az ízt.

Miért főződik le eltérően két, hasonló D50-értékű őrlemény? Olvasd el a szemcseméret-eloszlásról és a filteres kávé átfolyásáról szóló útmutatónkat, amely részletesebben bemutatja az őrlemény eloszlását, a finom szemcséket és a lefolyási időt.

MP és F eredmények a teljes tartományban

A táblázatok mindegyik mintáról négy hasznos adatot mutatnak: a D50 a szemcsék mediánátmérőjét, a D[4,3] a térfogattal súlyozott átlagot, a D90 az eloszlás durvább tartományát, a Span pedig annak relatív szélességét jelzi.

Azonos beállításokon az F kés általában nagyobb D50-értéket ad, mint az MP kés. A különbség a finom tartomány felé a legnagyobb, és a 80-as beállítás felé csökken. Mindkét késnél csökken a Span értéke is, ahogy durvábbra váltasz, de ez önmagában nem bizonyítja, hogy az egyik késből készült kávé mindig tisztább ízű lesz.

MP őrlőkések

Beállítás D50 μm D[4,3] μm D90 μm Tartomány Felület m²/kg
0 68.39 89.22 176.6 2.207 44.43
5 85.95 112.9 227.3 2.344 40.78
10 118.9 132.7 258.9 1.922 32.24
15 174.0 181.1 342.5 1.764 25.45
20 195.9 200.7 372.3 1.705 23.28
25 244.2 247.7 446.4 1.639 18.92
30 318.9 315.8 541.9 1.512 14.81
40 448.4 458.4 771.8 1.434 9.657
50 477.2 487.7 822.5 1.435 9.198
60 515.3 521.3 854.2 1.337 8.244
70 569.0 578.5 955.1 1.344 7.385
80 621.9 627.2 1028 1.309 6.690

F őrlőkések

Beállítás D50 μm D[4,3] μm D90 μm Tartomány Felület m²/kg
0 145.9 175.1 361.7 2.239 27.19
10 245.1 258.5 470.9 1.700 16.97
20 337.7 349.3 605.0 1.547 12.08
30 421.1 435.1 737.5 1.441 9.393
40 495.0 507.0 835.4 1.336 7.826
50 521.2 534.8 883.1 1.341 7.533
60 577.5 587.9 960.8 1.302 6.820
70 607.0 613.1 995.0 1.277 6.681
80 617.7 618.0 989.6 1.236 6.484

Laboratóriumi szemcseméret-mérések egységes vizsgálati módszerrel. Az értékekkel összehasonlíthatod a késeket, és azonosíthatod a kiindulási tartományt; ezután az átfolyás és az íz alapján finomhangolj.

A D50, a Span és a felület alakulása

Ez a három tendencia magyarázza a kések közti gyakorlati különbséget: milyen gyorsan tolódik a medián a durvább tartomány felé, hogyan változik az eloszlás szélessége, és mennyi mért felület marad meg az egyes beállításoknál.

A D50 alakulása: hol fed át a két kés tartománya

Vonaldiagram a GU64 MP és F kések D50-értékeiről a 0 és 80 közötti beállításokon, eszpresszó- és V60-tartományokkal
1. ábra. A D50 alakulása a GU64 tárcsáján. Az árnyékolt eszpresszó- és V60-tartományok kiindulási támpontok, nem univerzális receptek.

A grafikon következtetése

Az MP kés több mozgásteret kínál a finom őrlemények tartományában; az F kés hamarabb éri el a filteres méretű mediánokat. Azonos beállításokon 70-ig az F őrleménye D50 alapján mindig durvább. A 80-as beállításnál a mediánok már majdnem megegyeznek, így a legvilágosabb gyakorlati különbség az, hogy az egyes kések hogyan használják a finom-közepes tartományt a tárcsán.

  • Az MP0 a legfinomabb mért minta, 68.39 μm-es D50 értékkel. Az MP5 értéke 85.95 μm.
  • Minden egyező beállításnál 0-tól 70-ig az F-minta D50 értéke nagyobb, mint az MP-mintáé. A 80-as beállításnál az értékek szinte megegyeznek: MP80 esetén 621.9 μm, F80 esetén 617.7 μm.
  • A 40-es beállításnál az MP értéke 448.4 μm, az F-é pedig 495.0 μm. A 46.6 μm-es különbség számottevő, de mindkét medián a főzési szemcseméret-referencia közepesen finom tartományának közelében van.
  • Az F-görbe a durvább őrlési tartományban kezd ellaposodni: a D50 mindössze 10.7 μm-rel nő az F70 és az F80 között. Ez azt jelenti, hogy a vizsgált tárcsabeállítás száma nem felel meg állandó szemcseméret-növekedésnek.

A Span alakulása: a szűkebb eloszlás leíró jellegű, nem jelent automatikusan jobb minőséget

Vonaldiagram a GU64 MP- és F-kések közölt Span-értékeiről a vizsgált beállítások mellett
2. ábra. Span = (D90 − D10) / D50. A szaggatott vonalak a vizsgált beállítások egyszerű átlagát mutatják: MP 1.663 és F 1.491.

A grafikon következtetése

A mért F-minták eloszlása általában szűkebb a mediánértékekhez képest, különösen az F40-es beállítástól kezdődően. Ezért az F kés logikusabb választás, ha a filterkávé tiszta íze és az egyenletes átfolyás a cél, de a Span önmagában nem garantál tisztább vagy finomabb ízű kávét.

A vizsgált pozíciók átlagát tekintve az F-készlet Span értéke alacsonyabb (1.491), mint az MP-készleté (1.663). A közölt értékek közül az F80-é a legalacsonyabb, 1.236, míg az MP5-é a legmagasabb, 2.344. Ez egy szűkebb megállapítást támaszt alá: a vizsgált F-mintákban a percentilisek szóródása általában szűkebb a mediánértékekhez képest.

Az alacsonyabb Span ebben a vizsgálatban szűkebb relatív eloszlást jelent, de nem általános minőségi mutató. A pogácsa áteresztőképessége, a finom szemcsék aránya, a beállítás, a kések geometriája, a kávé és az elkészítési mód kölcsönhatásban állnak egymással, amit egyetlen szám nem tud leírni.

Fajlagos felület: hasznos támpont a kioldódás sebességéhez

Vonaldiagram a GU64 MP- és F-kések mintáinak közölt fajlagos felületéről a vizsgált beállítások mellett
3. ábra. A közölt fajlagos felület csökken, ahogy nő a D50, és durvábbá válik az őrlemény.

A grafikon következtetése

Az MP kés előnye a felület tekintetében a legfinomabb őrlésnél a legnagyobb, ahol az eszpresszóhoz gyors kioldódásra van szükség a tömör kávéágyból. A 40-es beállítás fölött a két adatsor sokkal közelebb kerül egymáshoz. A felület segít megmagyarázni a kioldódási potenciált, de hogy ez a potenciál édességben, keserűségben vagy egyensúlyban mutatkozik-e meg, azt továbbra is a recept határozza meg.

  • Az MP0 adja a legnagyobb fajlagos felületet, 44.43 m²/kg-ot; ezt az MP5 követi 40.78 m²/kg-mal.
  • Az F0 értéke 27.19 m²/kg, ami körülbelül az MP0 értékének kétharmada, és magasabb az MP20 23.28 m²/kg-os értékénél.
  • A 40-es beállítás fölött a két adatsor közelebb kerül egymáshoz, és az összes közölt érték 6.484 és 9.657 m²/kg közé esik.
  • A nagyobb felület általában több, víz számára elérhető területet jelent, de önmagában nem garantálja a nagyobb vagy jobb kioldódást. Az áramlás, az érintkezési idő és az eloszlás továbbra is számít.

Milyen ízélményt adhatnak az MP és az F közötti különbségek

A szemcseméret-mérések nem ízlelik meg a kávét, ezért nem bizonyíthatnak egyetlen ízjegyet sem. Arra viszont utalhatnak, milyen érzékszervi irányt érdemes tesztelni. Az MP őrlőkés finomabb szemcseméret-tartományában mért kisebb mediánok és nagyobb fajlagos felület eszpresszóközpontú ízvilágra utalnak; az F őrlőkés filterkávéhoz illő mediánjai és általában kisebb relatív Span értéke pedig tisztább filteres ízvilágot valószínűsítenek.

A csészében megjelenő jellemző MP őrlőkések F őrlőkések
Várható hangsúly Testesség, koncentráltság és egységes ízérzet Tisztaság, ízbeli elkülönülés és átlátszóbb ízérzet
Textúra Eszpresszóhoz beállítva testesebb és kerekebb Filterkávéhoz beállítva könnyedebb és tisztább
Ízvilág A csokoládés, karamelles vagy gyümölcsös jegyek összemosódottabbnak és koncentráltabbnak tűnhetnek A virágos, citrusos vagy bogyós gyümölcsös jegyeket könnyebb lehet megkülönböztetni
Legjobb kiindulási felhasználás Eszpresszó önmagában, tejes italok és mokkakanna V60, Kalita, filterkávéfőző és más, tiszta ízre építő filteres módszerek
Beállítási figyelmeztetés A túl finom őrlemény miatt lefulladhat a lefolyás, a tömény ital pedig szárazzá vagy keserűvé válhat A túl durva őrlemény miatt a tiszta ízélmény hígnak, élesnek vagy fejletlennek tűnhet

Eszpresszó-ízteszt

Kezdd MP30-cal

Ha a lefolyás gyors, az ital híg vagy élesen savanyú, állíts finomabbra. Ha a gép lefullad, vagy az ital száraz és durva ízű, állíts durvábbra. Az édességet, a textúrát és az utóízt együtt értékeld, ne csak a lefolyási időt.

V60-as ízteszt

Kezdd F60–70-nel

Nagyobb kioldódásért és kerekebb ízért állítsd finomabbra; gyorsabb lefolyásért és határozottabb ízbeli elkülönülésért állítsd durvábbra. Akkor állj meg, amikor az édesség és a tiszta íz száraz utóíz nélkül érvényesül.

Fontos: az őrlőkés nem hoz létre csokoládés, gyümölcsös vagy virágos jegyeket; ezek a kávéból és a pörkölésből erednek. Az őrlőkés megválasztása azt befolyásolja, hogy az adott recept mennyire teszi kifejezhetővé ezeket a jegyeket. Ezen érzékszervi várakozások ellenőrzéséhez kontrollált, vak kóstolásra lenne szükség.

MP40 és F40: azonos tárcsaállás, eltérő őrlemény

A tárcsa száma nem univerzális mértékegysége az őrlemény finomságának. A 40-es beállítás azért hasznos, mert mindkét őrlőkéset ugyanazzal a módszerrel, ezen a beállításon mérték.

Mutató MP40 F40 Mit mutatnak az adatok
D10 128.4 μm 173.8 μm Az MP40 alsó percentilise finomabb őrleményt mutat.
D50 448.4 μm 495.0 μm Az MP40 D50 értéke 9.4%-kal kisebb az F40-éhez képest.
D90 771.8 μm 835.4 μm Az F40 felső percentilise durvább őrleményt mutat.
Tartomány 1.434 1.336 Az F40 relatív percentilis-terjedelme 6.8%-kal kisebb.
D[4,3] 458.4 μm 507.0 μm Az MP40 térfogattal súlyozott átlagban 48.6 μm-rel finomabb.
Fajlagos felület 9.657 m²/kg 7.826 m²/kg Az MP40 értéke 23.4%-kal magasabb az F40-hez képest.

Azonos beállítás melletti következtetés

Az MP40 D10, D50 és D[4,3] értéke kisebb, mért fajlagos felülete pedig 23.4%-kal nagyobb; az F40 szemcsésebb őrleményt ad, és a Span értéke 6.8%-kal kisebb.

Filterkávén végzett íz-összehasonlításnál az MP40 a logikus választás, ha nagyobb kioldódást és kerekebb ízvilágot szeretnénk, az F40 pedig akkor, ha gyorsabb lefolyásra és tisztább ízbeli elkülönülésre törekszünk. Ezt azonos kávéval és recepttel tesztelendő hipotézisként érdemes kezelni, nem garantált ízeredményként.

Szemcseméret-térkép a különböző főzési módszerekhez

Az útmutatóban használt, főzési szemcseméretre vonatkozó referencia minden módszerhez megad egy ajánlott fő szemcseméret-tartományt és középpontot. Az alábbi ábra azokat a beállításokat tünteti fel, amelyek mért D50 értéke ebbe a tartományba esik. A D50 hasznos összehasonlítási érték, de nem azonos a teljes őrlemény-eloszlással vagy egy kávérecepttel.

Kávékészítési mód Referencia-tartomány Középpont MP beállítások a tartományban F beállítások a tartományban
Török kávé / ibrik 80–200 μm ≈150 μm 5–20 0
Eszpresszó 200–400 μm ≈300 μm 25–30 10–20
Mokkafőző 300–500 μm ≈400 μm 30–50 20–40
AeroPress 400–700 μm ≈550 μm 40–80 30–80
V60 / tölcséres filteres kávé 450–750 μm ≈600 μm 50–80* 40–80
Lapos aljú / Kalita 500–800 μm ≈650 μm 60–80 50–80
Szifon 500–800 μm ≈650 μm 60–80 50–80
Automata csepegtetős kávéfőző / adagfőző 600–900 μm ≈750 μm 80 70–80
Chemex 650–900 μm ≈750–800 μm Nincs tesztelt D50 a tartományban Nincs tesztelt D50 a tartományban
Kóstolás 700–1000 μm ≈850 μm Nincs tesztelt D50 a tartományban Nincs tesztelt D50 a tartományban
French press 800–1200 μm ≈1000 μm Nincs tesztelt D50 a tartományban Nincs tesztelt D50 a tartományban
Hideg áztatásos kávé 1000–1400 μm ≈1200 μm Nincs tesztelt D50 a tartományban Nincs tesztelt D50 a tartományban

*Az MP40 mért D50 értéke 448,4 μm, mindössze 1,6 μm-rel a V60-tartomány alsó széle alatt. A „nincs tesztelt D50 a tartományban” azt jelenti, hogy a legközelebbi mért érték a referencia-tartományon kívül esik; nem azt, hogy a darálóval nem készíthető ilyen kávé.

Két gyakorlatias kiindulási tartomány

Eszpresszó-prioritás

MP30: D50 318,9 μm

A referenciaábra ≈300 μm-es középpontjához legközelebb eső, MP késekkel mért beállítás. Az eszpresszó elkészítési idejéhez, az áramláshoz és az ízhez igazítva, kis lépésekben állítsd.

V60-prioritás

F60–70: D50 577,5–607,0 μm

A referenciaábra ≈600 μm-es középpontjához legközelebb eső, F késekkel mért tartomány. Igazítsd a kávéhoz, az adaghoz, a kávékészítőhöz, a vízhez és a lefolyáshoz.

Már van GU64-ed?

A beállítás módosítása előtt hasonlítsd össze a hivatalos többcélú és filteres késopciókat.

Ha a késekhez való könnyű hozzáférést és a beállítás ismételhetőségét is mérlegeled, nézd meg, hogyan működik a GU64 gyorskioldós állítórendszere.

MP és F késkészletek összehasonlítása

Miért kedvez az eszpresszó és a filter eltérő késirányoknak?

Az eszpresszó és a filteres kávé más-más áramlási problémát állít a daráló elé. Eszpresszónál a víz egy tömör pogácsán préselődik át, és rövid kontaktidő alatt koncentrált ital készül. Filteres kávénál a gravitáció egy lazább kávérétegen vezeti át a vizet, hosszabb idő alatt. Ez megváltoztatja, mit jelent a „hasznos őrlésszabályozás”.

A kávékészítés követelményei Eszpresszó / MP irány Filter / F irány
Áramlási rendszer Nyomás egy tömör kávépogácsán keresztül Gravitáció egy nyitott kávérétegen és szűrőn keresztül
Őrlési prioritás Finom szabályozás az ellenálláshoz, a koncentrációhoz és a rövid kontaktidejű extrakcióhoz Közepes tartományú szabályozás a lefolyáshoz, az egyenletes átnedvesítéshez és az ízek elkülönítéséhez
Az adathalmazban látható jelzés Több beállítás finom mediánoknál és sokkal nagyobb felület a finom tartományban A filterhez megfelelő szemcseméret-mediánok hamarabb elérhetők, a relatív Span pedig általában alacsonyabb
A beállítás fő kockázata Túl finom: elakadó lefolyás, szárazság vagy túlzott keménység. Túl durva: gyors, híg vagy élesen savanyú eszpresszó. Túl finom: lassú lefolyás vagy száraz utóíz. Túl durva: gyenge, híg vagy alulfejlett csészék.

A szemcseméret-adatok lehetővé teszik, hogy összehasonlítsuk a két késkészlet őrleményét. Nem különítik el az eredményt befolyásoló összes tényezőt – a geometria, az illesztés, a fordulatszám, a bejáratódás és a kávé egyaránt hatással lehet rá –, ezért a leghasznosabb következtetések a mért tartományra, az elkészítési irányra és a kiindulási beállításra vonatkoznak.

1. Az MP-adatkészlet nagyobb részét teszik ki a mért finom szemcseméretek

Öt MP-minta – az MP0-tól az MP20-ig – D50-értéke 200 μm alatt van. Ezt a szintet csak az F0 nem éri el. Az MP0-nál mértük a teljes adatkészlet legnagyobb felületét is. Ezért az MP-változat közvetlenebb kiindulópont az espressót előnyben részesítő felhasználók számára, összhangban a jelenlegi hivatalos termékoldalon bemutatott pozicionálással.

2. Az F-adatkészlet hamarabb ér el filterkávéhoz illő mediánértékeket

Az F30 D50-értéke 421.1 μm, az F40-é 495.0 μm, az F60-é pedig 577.5 μm. Ugyanezeken a beállításokon az MP értékei 318.9, 448.4 és 515.3 μm. Az F-késkészlet így a filterkávé-készítéshez használt közepesen finom és közepes tartományban a tesztelt beállítások nagyobb részét fedi le.

3. A tárcsa elmozdulására adott válasz nemlineáris

A szemcseméret-változás nem állandó a tárcsa teljes útján. Például az MP20-ról MP25-re váltás 48.3 μm-es, az MP25-ről MP30-ra váltás 74.7 μm-es, az MP40-ről MP50-re váltás pedig mindössze 28.8 μm-es növekedést eredményez. Az F késeknél az F60-ról F70-re váltás 29.5 μm-es, az F70-ről F80-ra váltás pedig mindössze 10.7 μm-es növekedést eredményez.

A gyakorlati tanulság egyszerű: ne feltételezd, hogy minden azonos mértékű tárcsaelmozdulás azonos mértékben változtatja meg a szemcseméretet. A bevált recept közelében kisebb lépésekben állíts, és figyeld, hogyan változik az ital.

4. Az átfedés nem szünteti meg a specializációt

A D50 alapján az MP50–80 és az F40–80 egyaránt a V60 referencia-tartományába esik, míg az F10–20 az espresso referencia-tartományába is beleesik. Ez az átfedés a széles tartományt mutatja, nem a felcserélhetőséget. Az alsó és felső percentilisek, a tartomány és a felület továbbra is eltérnek, és a megfelelő főzéshez a mediánnál több tényezőt kell figyelembe venni.

Espresso és filterkávé: a tartományok részletesebb vizsgálata

Az útmutatóban használt őrlési méretreferencia szerint az espresso fő szemcseméret-tartománya körülbelül 200–400 μm, hozzávetőleg 300 μm-es középértékkel; a V60-é pedig körülbelül 450–750 μm, hozzávetőleg 600 μm-es középértékkel. A tesztelt GU64-beállítások közül a legközelebbi értékek logikus kiindulópontot adnak a beállítás finomhangolásához.

A szemcseméret alapján illeszkedő espressotartomány

Minta D10 D50 D90 Tartomány Leolvasás
MP20 38.07 μm 195.9 μm 372.3 μm 1.705 Éppen a diagram 200 μm-es D50-határa alatt.
MP25 46.06 μm 244.2 μm 446.4 μm 1.639 Az espresso D50 referencia-tartományán belül.
MP30 59.58 μm 318.9 μm 541.9 μm 1.512 A diagram ≈300 μm-es középértékéhez legközelebb álló MP-minta.
F10 54.00 μm 245.1 μm 470.9 μm 1.700 Az F-minta ugyanabba a mediánérték-tartományba esik.
F20 82.41 μm 337.7 μm 605.0 μm 1.547 Az F-minta ugyanabba a mediánérték-tartományba esik.

Fontos korlát: ez a táblázat arra ad választ, hogy „mely minták illeszkednek a D50 referencia-tartományába?”. Arra nem, hogy „melyik beállítással készíthető 25–30 másodperc alatt egy espresso minden GU64-en?”. Az espresso átfolyását a teljes eloszlás, a kések kalibrálása, a kávébab, az adag, a kosár, a pogácsa előkészítése, a nyomás és az arány egyaránt befolyásolja. Előfordulhat, hogy a felhasználónak a diagramon illeszkedő mediánérték alapján vártnál jóval finomabb beállításra van szüksége.

A szemcseméret alapján illeszkedő V60-tartomány

Minta D10 D50 D90 Tartomány Leolvasás
F30 130.4 μm 421.1 μm 737.5 μm 1.441 A diagram V60 D50-tartománya alatt; az AeroPress-tartományán belül.
F40 173.8 μm 495.0 μm 835.4 μm 1.336 A V60 referencia-tartományán belül, a finomabb oldal felé.
F50 183,6 μm 521,2 μm 883,1 μm 1.341 A V60 referencia-tartományán belül.
F60 208,3 μm 577,5 μm 960,8 μm 1.302 Közel a táblázat ≈600 μm-es középértékéhez.
F70 219,5 μm 607,0 μm 995,0 μm 1.277 A vizsgált F-beállítások közül ez áll legközelebb a 600 μm-hez.
F80 225,6 μm 617,7 μm 989,6 μm 1.236 A tartományon belül, az F70-hez képest csak kis D50-változással.

Az F40 jó választás a V60 finomabb tartományához, az F60–70 pedig a ≈600 μm-es középértékhez esik a legközelebb. Az F80-nál mérték a legalacsonyabb Spant; ez a legdurvább, gyakorlatban használható kiindulópont nagyobb filteres adagokhoz.

Chemexhez, French presshez és cold brew-hoz indulj az F80-as beállításról, majd az átfolyás és az íz alapján módosíts. A mért D50-értéke még ezeknél a durvább módszereknél is a referenciatáblázat középértéke alatt marad, ezért a 80-at tekintsd a legközelebbi elérhető kiindulópontnak, ne igazolt egyezésnek.

Öt, adatokkal alátámasztott tanulság

  1. A teljes eloszlás is számít. Két hasonló D50-értékű minta D10, D90, Span és felület tekintetében még eltérhet. A mediánok átfedése nem jelent azonos őrlési viselkedést.
  2. A tartomány szélessége nem általános minőségi mutató. Az alacsonyabb Span szűkebb relatív percentilistartományt jelez, de a legjobb eredmény továbbra is a kávékészítési módtól és a recepttől függ.
  3. Az MP és az F őrlőkésnek egyértelműen eltérő a hangsúlya, de valódi az átfedés. Az MP az alacsonyabb mediánértékek felé nyúlik tovább; az F hamarabb éri el a közepes mediánértékeket. Mindkettő lefedi a filteres tartomány egy részét, az F pedig a finomabb végén eszpresszóhoz illő mediánértékeket is elérhet.
  4. A beállítások kiindulópontok, nem másolható előírások. A kávé, a pörkölés, az adag, az RPM, a kalibrálás és az eszközök mind eltolhatják a megfelelő beállítást.
  5. Az íz a végső próba. A táblázattal válassz ki egy tartományt, majd igazítsd az átfolyáshoz, az áztatási időhöz, az erősséghez és a csésze kiegyensúlyozottságához.

Melyik őrlőkést válaszd?

GU64 őrlő a két, egymás mellé helyezett MP és F 64 mm-es sík őrlőkés mögött, egy kávézópult tetején
MP őrlőkések (balra) és F őrlőkések (jobbra): aszerint válassz, hogy melyik kávékészítési mód határozza meg a napi rutinodat.

Válaszd az MP-t, ha főként eszpresszót készítesz

Az MP őrlőkésnél több mért tárcsaállás eredményez 400 μm alatti értéket, a jelenlegi termékoldal pedig eszpresszó-központú, sokoldalú opciónak mutatja be. Durvább beállításoknál filterhez illő D50-értékeket is elérhet, ezért kézenfekvőbb választás, ha naponta készítesz eszpresszót, a filterkávé pedig csak alkalmi.

Válaszd az F-et, ha főként filterkávét készítesz

A mért tárcsatartományban az F őrlőkés hamarabb eléri a közepes és közepesen finom D50-értékeket, a 40–80-as beállítások pedig a V60 referencia-tartományába esnek. Akkor válaszd, ha a filterkávé áll a rutinod középpontjában.

Ne téveszd össze az átfedést az azonos eredménnyel

Mindkét őrlőkés hasonló D50-értékeket érhet el, de a D50 csak a mediánt írja le. A D10, a D90, az eloszlás alakja, az illesztés, az RPM és maga a kávé is befolyásolja az átfolyást és a kivonatolást. Azonos medián mellett sem garantált, hogy ugyanolyan lesz a csészében az eredmény.

A rutinod A legjobb kiindulási választás Adatokkal alátámasztott indok
Többnyire eszpresszó MP őrlőkések Több vizsgált beállítás 200 μm alatti D50-értékkel, valamint a legmagasabb közölt felületértékek.
Többnyire V60 vagy filteres kávé F őrlőkések F40-nél bekerül a V60 referencia-tartományába, és a 40–80-as beállítások ezen belül maradnak.
Minden héten eszpresszó és filterkávé Kezdd az MP-vel; mindkét készletet akkor érdemes megfontolni, ha azt a munkafolyamat indokolja Az MP lefedi a diagram alapján meghatározott eszpresszótartományt, és eléri a filteres őrleményhez megfelelő szemcseméretet; egy külön F készlet pedig a tesztelt állítótartomány nagyobb részét biztosítja a filteres szemcseméretekhez.
Egyetlen késkészlet vásárlása kötött keretből A leggyakrabban használt főzési módszered alapján válassz Az adatok átfedést mutatnak, ezért a fő kérdés az, hogy az állítótárcsa melyik tartományára szeretnél összpontosítani – nem pedig az, hogy az egyik kés minden esetben jobb lenne.

Jobb módszer a beállítás finomhangolására

  1. Válaszd azt a mért tartományt, amely a legközelebb esik a főzési módszered referencia-tartományához.
  2. Tartsd állandóan a kávéadagot, a víz mennyiségét, a hőmérsékletet és a technikát.
  3. Kis lépésekben állítsd az őrlőt.
  4. A végső döntést az ital lefolyása és íze alapján hozd meg, ne csak a táblázatra hagyatkozz.
  5. Jegyezd fel az egyes kávékhoz és receptekhez bevált pozíciót.

Nézd meg a hivatalos GU64 oktatóvideókat →

Gyakran ismételt kérdések

Melyik GU64 kést válasszam eszpresszóhoz?

Ha az eszpresszó az elsődleges szempont, válaszd az MP kést. Kezdd az MP30 beállítás környékén; az MP25–30 tartomány a 200–400 μm-es D50 referencia-tartományba esik. Az ital lefolyása és íze alapján állíts finomabbra vagy durvábbra.

Melyik GU64-beállítással kezdjek a V60-hoz az F késsel?

Kezdd az F60–70 beállítással. Ebben a tartományban a D50 érték 577,5–607,0 μm, ami közel van az útmutató ≈600 μm-es V60-középértékéhez. Módosítsd a beállítást a kávé, az adag, a főzőeszköz, a víz és a célzott lefolyási idő alapján.

Elég finomra őröl az F kés az eszpresszóhoz?

A finom őrlési tartományban az F10 és F20 D50 értéke 245,1, illetve 337,7 μm, ami az eszpresszó referencia-tartományába esik. Eszpresszóhoz továbbra is az MP kés az ajánlott választás, mert az állítótárcsa nagyobb részét foglalják el a finom szemcseméretű beállítások.

Használható az MP kés pour-over kávéhoz?

Igen. Az MP50–80 tartományban mért D50 érték 477,2–621,9 μm, ami a V60 referencia-tartományába esik. Ha pour-overhez az MP kést használod, kezdd az MP70–80 beállítás környékén; ha a filterkávé a fő szempont, válaszd az F kést.

Ezek univerzális GU64 őrlési beállítások?

Nem. A javasolt beállításokat kiindulópontként használd, majd kis lépésekben módosítsd a kávé, a pörkölés, az adag, az RPM, a kalibráció és a főzőeszközök alapján.

Precizitás és íz

Még nem tudod, hogy egy 64 mm-es síkkéses őrlő illik-e a rutinodhoz? A késkészlet kiválasztása előtt olvasd el a 2026-os síkkéses őrlővásárlási útmutatót.

Az alapján válassz őrlőt, hogy milyen kávét készítesz a leggyakrabban

Hasonlítsd össze a GU64-et a Geimori termékcsalád többi tagjával a késplatform, a főzési preferencia és a munkafolyamat alapján.

Őrlőplatformok összehasonlítása

Megjegyzés a módszerről: A GU64 állítótárcsáján végzett laboratóriumi szemcseméret-méréseket D50 alapján vetettük össze az útmutatóban használt, főzési módszerekre vonatkozó referencia-tartományokkal. A kávé, a pörkölés, az adag, az RPM, a kalibráció és a főzőeszközök módosíthatják az ideális beállítást.

A termék konfigurációja és elérhetősége változhat. Vásárlás előtt ellenőrizd az aktuális hivatalos GU64-oldalt.

Előző
A GU63 a megfelelő őrlő az otthoni eszpresszógépedhez?
Következő
A legjobb eszpresszóőrlők 300 dollár alatt: négy különböző megközelítés a jobb eszpresszóért

Hagyj egy megjegyzést

Az e-mail-címed nem lesz nyilvánosan közzétéve.